KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvareller + tusch 4242027
nr 424 2027
Märtha Bolin-Clason
(1902-1988), Sverige
Akvareller + tusch, Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, akvarell: 'Nära Fjällfors', signerad, 21x31. Akvarell: 'Namsas', signerad, 1966, 21x27. ' Tusch: 'Tjallas', 23x31
Märtha Bolin-Clason, född 1902, död 1988, svensk målare.
Utrop:
300 kr
Såld:
950 kr
måndag 7 augusti 2006
Märtha Bolin-Clason
Läs mer om Märtha Bolin-Clason